Η Ινδία είναι παγκόσμιος κόμβος για την κατασκευή κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, με ένα ώριμο οικοσύστημα που εκτείνεται σε περιστροφή, πλέξιμο, ύφανση, επεξεργασία, βαφή, εκτύπωση, και ένδυμα σε κλίμακα. Αυτό το βάθος δυνατοτήτων καθιστά την Ινδία στρατηγικό προορισμό προμήθειας για μάρκες που αναζητούν όγκο και ευελιξία σε βαμβάκι, μείγματα, συνθετικά, και υφάσματα απόδοσης. Ωστόσο, Η ίδια ποικιλία που δημιουργεί ευκαιρίες μπορεί επίσης να δημιουργήσει μεταβλητότητα—ειδικά όταν οι προδιαγραφές όπως το GSM αντιμετωπίζονται ως κατά προσέγγιση και όχι ως ελεγχόμενες. Η συνεργασία με έναν έμπειρο εξαγωγέα-κατασκευαστή είναι επομένως κρίσιμη. KK Fashion Exports αναγνωρίζεται ως αξιόπιστος κατασκευαστικός συνεργάτης για αγοραστές που απαιτούν σαφή τεχνική επικοινωνία, επαναλαμβανόμενη ποιότητα, και πειθαρχία παραγωγής—βασικοί παράγοντες όταν η ανοχή GSM και η απόδοση του υφάσματος πρέπει να παραμένουν σταθερές με την πάροδο του χρόνου και σε πολλαπλές SKU.
Οι διεθνείς αγοραστές συνήθως αντιμετωπίζουν τρία επαναλαμβανόμενα σημεία πόνου όταν προμηθεύονται υφάσματα και τελειωμένα ρούχα εκτός συνόρων:
- Κίνδυνος ποιότητας και μετατόπιση προδιαγραφών: Ένα ονομαστικό GSM μπορεί να αλλάξει μετά τη βαφή, πλύσιμο, συμπύκνωση, θέρμανση, ή φινίρισμα. Χωρίς ευθυγραμμισμένες μεθόδους δοκιμής και ανοχές, οι παραγγελίες μπορεί να φτάνουν πιο βαριές ή ελαφρύτερες από το αναμενόμενο, αλλοίωση της αίσθησης του χεριού, κατάλληλος, και χαρακτηριστικά απόδοσης όπως η συρρίκνωση, ανάκτηση τεντώματος, ή αντοχή στην τριβή.
- Πίεση στο χρονοδιάγραμμα από την επανεπεξεργασία που μπορεί να αποφευχθεί: Παρεξηγήσεις γύρω από τη μέτρηση GSM (pre-finish vs. μετά τον τερματισμό), επιτρεπόμενη παραλλαγή, ή τα πρότυπα δειγματοληψίας μπορεί να οδηγήσουν σε επαναλαμβανόμενες εργαστηριακές βυθίσεις, εκ νέου δειγματοληψία, και η παραγωγή κρατά—επηρεάζοντας τελικά τα ημερολόγια εκκίνησης και τις δεσμεύσεις αναπλήρωσης.
- Logistics και έκθεση κόστους: Το βάρος του υφάσματος επηρεάζει το κόστος μεταφοράς, σχεδιασμός χαρτοκιβωτίων, χρήση κοντέινερ, και υπολογισμοί κόστους γης. Μια απόκλιση GSM σε χιλιάδες μέτρα μπορεί να αλλάξει ουσιαστικά το βάρος της αποστολής, εκτιμήσεις δασμών/φορολογιών (σε ορισμένες δικαιοδοσίες), και της κερδοφορίας—ιδιαίτερα για προγράμματα μεγάλου όγκου.
Αυτός ο οδηγός αντιμετωπίζει αυτές τις πραγματικότητες προμήθειας πλαισιώνοντας το GSM ως ελεγχόμενο, ελεγχόμενη παράμετρος σε ένα ευρύτερο σύστημα ποιότητας. Θα διευκρινίσει τι σημαίνει πρακτικά το GSM, πώς μετριέται και επαληθεύεται (συμπεριλαμβανομένων κοινών προτύπων δοκιμών και πρακτικών δειγματοληψίας), ποιες ανοχές είναι εμπορικά ρεαλιστικές για διαφορετικές υφασμάτινες κατασκευές, και πώς οι διαδικασίες φινιρίσματος μπορούν να μετατοπίσουν το GSM με τρόπους που πρέπει να προβλεφθούν στο στάδιο της προδιαγραφής. Θα παρέχει επίσης μια προσέγγιση προσανατολισμένη στις πηγές για την τεκμηρίωση των απαιτήσεων GSM σε πακέτα τεχνολογίας και παραγγελίες αγοράς, ευθυγράμμιση των προσδοκιών μεταξύ του αγοραστή, μύλος, και κατασκευαστής ενδυμάτων—οπότε η ποιότητα παραμένει σταθερή, τα χρονοδιαγράμματα παραμένουν προβλέψιμα, και τα διασυνοριακά logistics παραμένουν αποτελεσματικά.
Με τη γείωση του GSM τόσο στην επιστήμη της κατασκευής όσο και στον κλάδο των προμηθειών, οι αγοραστές μπορούν να μειώσουν τις διαφορές, βελτίωση της επαναληψιμότητας, και να δημιουργήσουν ισχυρότερες συνεργασίες προμηθευτών—ειδικά όταν προμηθεύεστε από ένα εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος όπως η Ινδία και συνεργάζεστε με καθιερωμένους συνεργάτες όπως KK Fashion Exports που κατανοούν πώς να μεταφράζουν τις προδιαγραφές σε συνεπή αποτελέσματα παραγωγής.
Πίνακας περιεχομένων
- Τι μετράει το GSM στο βάρος του υφάσματος
- Πώς να υπολογίσετε το GSM με ακρίβεια
- Σειρά GSM για κοινά υφάσματα
- Επιλογή GSM κατά χρήση ενδυμάτων
- Πώς το GSM επηρεάζει το Drape και την ανθεκτικότητα
- Συνήθη λάθη κατά τη σύγκριση του GSM
- FAQ
- Στοιχεία και Συμπεράσματα
Τι μετράει το GSM στο βάρος του υφάσματος
GSM (γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο) μετρά τη μάζα του υφάσματος ανά μονάδα επιφάνειας, εκφράζεται ως g/m². Προσδιορίζει ποσοτικά το βάρος του υφάσματος ανεξάρτητα από το πλάτος του ρολού ή το μήκος του υφάσματος, καθιστώντας το μια αξιόπιστη προδιαγραφή για τη σύγκριση υλικών μεταξύ προμηθευτών και παρτίδων παραγωγής. Στην πράξη, Το GSM είναι ένας διακομιστής μεσολάβησης για το πάχος και την πυκνότητα, and it strongly correlates with drape, αδιαφάνεια, ζεστασιά, and perceived quality—but it does not, by itself, define fiber type, δομή ύφανσης/πλέξης, ή τελειώματα απόδοσης.
GSM is determined by cutting a known area of fabric and weighing it, then converting to g/m². The common industry method is to use a GSM cutter (τυπικά 100 εκ²) and a precision scale:
- Cut a 100 εκ² specimen (many GSM cutters are standardized to this area).
- Weigh the specimen in grams (use a calibrated scale; 0.01 g readability is typical for light fabrics).
- Multiply the weight by 100 to get GSM (επειδή 100 εκ² = 1/100 του 1 m²).
- Repeat at least 5 points across the width and length; report the average and allowable tolerance (συνήθως ±3% να ±5% depending on fabric and buyer standard).
For B2B sourcing and QC, specify GSM as an acceptance criterion alongside construction details to avoid mismatches: include target GSM, ανοχή, and test conditioning (π.χ., after relaxation or after washing, since knits and some finishes shift weight). Διευκρινίστε επίσης εάν το GSM μετριέται σε greige, βαμμένα, ή τελειωμένο ύφασμα, και αν βασίζεται σε προ-συρρίκνωση ή μετα-συρρίκνωση κατάσταση, καθώς αυτές οι αποφάσεις επηρεάζουν τη μαζική κατανάλωση, απόδοση δείκτη, και η αίσθηση του τελευταίου ενδύματος. Εάν χρειάζεστε τεκμηριωμένη δοκιμή GSM με επαναλαμβανόμενη δειγματοληψία και αναφορά για μαζικές παρτίδες, Η KK Fashion Exports μπορεί να υποστηρίξει τη μέτρηση και τη συμμόρφωση με τις προδιαγραφές του στόχου σας.
Πώς να υπολογίσετε το GSM με ακρίβεια
Για να υπολογίσετε το GSM (γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο) με ακρίβεια, ζυγίστε μια επακριβώς γνωστή περιοχή υφάσματος και μετατρέψτε αυτό το βάρος σε α 1 m² βάση. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος χρησιμοποιεί έναν κόφτη GSM που τρυπάει μια σταθερή περιοχή (συνήθως 100 εκ²), σε συνδυασμό με βαθμονομημένη ζυγαριά ακριβείας. Βεβαιωθείτε ότι το δείγμα είναι επίπεδο, χωρίς ένταση, και κλιματίζεται σε τυπική ατμόσφαιρα για την ελαχιστοποίηση της διακύμανσης του βάρους λόγω υγρασίας.
Ακολουθήστε αυτή τη διαδικασία για επαναλαμβανόμενα αποτελέσματα:
- Ρυθμίστε το ύφασμα: 20 ± 2 °Γ και 65± 4% RH για τουλάχιστον 24 ώρες (ISO 139 / ASTM D1776).
- Κόψτε μια γνωστή περιοχή: Χρησιμοποιήστε έναν κόφτη GSM (π.χ., 100 εκ² = 0.01 m²). Εάν χρησιμοποιείτε πρότυπο, μετρήστε με ακρίβεια τις διαστάσεις (Εμβαδόν = μήκος × πλάτος σε m²).
- Ζυγίστε σωστά: Χρησιμοποιήστε μια βαθμονομημένη ισορροπία (ευανάγνωστο 0.01 σολ; 0.001 g για ελαφριά υφάσματα). Απόβαρα οποιοδήποτε δοχείο; αποφύγετε τα ρεύματα και τα στατικά.
- Υπολογίστε το GSM: GSM = βάρος (σολ) ÷ έκταση (m²). Για ένα 100 εκ² κόπτης: GSM = βάρος (σολ) × 100.
- Επικύρωση με αντίγραφα: Πάρε 5–10 δείγματα σε όλο το ρολό (κέντρο + άκρες), μέσο όρο του GSM, και αναφορά ελάχ./μέγ; απορρίπτουν τα ακραία σημεία που προκαλούνται από ραφές, λάσπες, ή φινίρισμα σερί.
Για συνεπή αναφορά B2B, τεκμηριώστε τη μέθοδο (περιοχή κοπής, ευαισθησία ισορροπίας), πρότυπο κλιματισμού, αριθμός δειγμάτων, και κατάσταση υφάσματος (greige/τελειωμένο/πλυμένο), επειδή το φινίρισμα και η ανάκτηση υγρασίας μπορούν να μετατοπίσουν σημαντικά το GSM. Εάν χρειάζεστε σχέδια δειγματοληψίας ευθυγραμμισμένα με τρίτους και τεκμηριωμένα αποτελέσματα δοκιμών GSM για μαζικές παραγγελίες, Η KK Fashion Exports μπορεί να υποστηρίξει με τυποποιημένες μετρήσεις και αναφορές.
Προμήθεια υφασμάτων ή προσαρμοσμένων ρούχων από την Ινδία?
KK Fashion Exports είναι ένας καθιερωμένος κατασκευαστής B2B & εξαγωγέας στη Noida, Ινδία. Ειδικευόμαστε σε βαμβακερά κασκόλ υψηλής ποιότητας, γυναικεία ενδύματα, και προσαρμοσμένη συσκευασία σε χαμηλά MOQ με παγκόσμια logistics από πόρτα σε πόρτα.
Σειρά GSM για κοινά υφάσματα
GSM (γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο) Οι σειρές ποικίλλουν ανάλογα με τον τύπο υφάσματος, δομή ύφανσης/πλέξης, και τελική χρήση. Χρησιμοποιήστε τα παρακάτω εύρη ως σημεία αναφοράς προμήθειας για να ορίσετε βάρη στόχους, ανοχές αποδοχής, και προσδοκίες απόδοσης (αδιαφάνεια, κουρτίνα, αντοχή). Ελέγχετε πάντα το GSM με το πλάτος του υφάσματος, τελειωμένη κατασκευή (EPI/PPI για υφαντά ή πυκνότητα βελονιάς για πλεκτά), και διαδικασίες φινιρίσματος, καθώς αυτά μπορούν να μετατοπίσουν το τελικό GSM.
- Βαμβακερή φανέλα (μονόπλεγμα) T-shirt: 140–200 GSM (φως: 120–160; στα μέσα: 160–190; βαρύς: 190–220)
- Πλεκτό Interlock / διπλή φανέλα: 180–260 GSM
- Γαλλικό terry: 200–320 GSM
- Μαλλί (βουρτσισμένο): 260–400 GSM
- Ραβδωτό μεταξωτό ύφασμα (βαμβάκι/πολυ-βαμβάκι): 90–140 GSM
- Πουκάμισο Oxford: 120–200 GSM
- Τζην: 250–450 GSM (≈7–13 oz/yd²)
- Καμβάς / πάπια: 250–600 GSM
- Chino / υφαίνω διαγωνίως (κάτω βάρος): 200–320 GSM
- ΛΕΥΚΑ ΕΙΔΗ (υφαντός): 120–240 GSM
- Μάλλινη φόρμα: 180–320 GSM
- Μαλλί επικάλυψης / χονδρό μάλλινο ύφασμα: 350–800 GSM
- Μεταξωτό σιφόν / ζωρζέτ: 25–60 GSM
- Σατέν (μετάξι/πολυ): 80–150 GSM
- Πολυεστερική μικροΐνα / φόδρα ταφτά: 50–90 GSM
- Μη υφαντό (PP spunbond): 15–80 GSM
Για προμήθεια B2B, προσδιορίστε το GSM ως απαίτηση τελικών προϊόντων και ορίστε μια ρεαλιστική ανοχή: τυπικά ±3–5% για σταθερά υφαντά και ±5–8% για πλεκτά (υψηλότερο εάν βουρτσιστεί πολύ, ροδάκινα, ή επικαλυμμένο). Επαληθεύστε με μια τυποποιημένη εργαστηριακή μέθοδο (π.χ., ISO 3801 / ASTM D3776) και δείγμα από πολλά ρολά για να εντοπίσετε την παραλλαγή από παρτίδα σε παρτίδα; if you need support aligning target GSM with end-use performance and production feasibility, KK Fashion Exports can assist.
Επιλογή GSM κατά χρήση ενδυμάτων
Choose GSM based on the garment’s end use, expected wear conditions, and performance targets (αδιαφάνεια, κουρτίνα, αντοχή, ζεστασιά, and wash life). As a practical method: define the season (summer vs winter), επίπεδο δραστηριότητας (fashion vs workwear), and required hand-feel (soft vs structured), then shortlist a GSM band and validate with lab checks (συρρίκνωση %, χάπια, bursting/tear strength, και χρωματική αντοχή) πριν από τη μαζική έγκριση. If you are working the other way round, from garment type back to cloth, μας fabric range by garment category lists what we typically use for each.
Typical GSM ranges by garment use (factory planning benchmarks):
- Πυγμάχος ελαφρού βάρους / υψηλή αναπνοή (φόδρα, καλοκαιρινές μπλούζες, light shirts): 80–130 GSM — prioritize air permeability and opacity testing.
- Everyday tees & fashion knit άριστος: 140–180 GSM — balance drape with reduced show-through; confirm skew/spirality for single jersey.
- Premium tees, πόλων, αλληλοσυνδέομαι: 180–220 GSM — better cover and shape retention; ελέγξτε τη σταθερότητα των διαστάσεων μετά το πλύσιμο.
- Υφασμα για πουκάμισα (υφαντός): 110–160 GSM — αναπτήρας για επίσημο, υψηλότερο για casual/πουκάμισα; επαληθεύστε την ανάκτηση τσακίσματος και την ολίσθηση της ραφής.
- Κάτω (chinos, παντελόνι εργασίας): 200–320 GSM — υψηλότερο GSM βελτιώνει την αντοχή στην τριβή και στο σχίσιμο; επικυρώστε την αντοχή σε εφελκυσμό/σχίσιμο και τη χρωματική αντοχή στο τρίψιμο.
- Τζην: 280–450 GSM (≈ 8–13 oz/yd²) — πιο ελαφρύ για το καλοκαίρι, πιο βαρύ για στιβαρή χρήση; δοκιμή συρρίκνωσης και σκασίματος.
- Φούτερ με κουκούλα / μαλλί / φούτερ: 260–380 GSM — πιο βαρύ για ζεστασιά και σχήμα; δοκιμαστικό χάπι και απώλεια GSM μετά τις πλύσεις.
- Κοχύλια εξωτερικών ενδυμάτων & δομημένα κομμάτια: 200–350+ GSM — λάβετε υπόψη το βάρος και την ακαμψία επίστρωσης/ελασματοποίησης; επιβεβαιώστε την αντοχή της ραφής και την αντοχή στο νερό όπου χρειάζεται.
Για παραγγελίες αγοράς, έλεγχος GSM με σαφείς προδιαγραφές: κατάσταση τύπος υφάσματος + κατασκευή (π.χ., Μονή φανέλα 30s/1, αλληλοσυνδέομαι, υφαίνω διαγωνίως), στόχος GSM με επιτρεπόμενη ανοχή (κοινός: ±5% πλεκτά, ±3–5% υφαντά), και κατάσταση δοκιμής (ISO 3801 ή ισοδύναμο; πρόπλυση εναντίον greige). Εάν χρειάζεστε βοήθεια για την αντιστοίχιση του GSM με την τελική χρήση, συμπεριλαμβανομένων αναφορών δειγματοληψίας και δοκιμών που ευθυγραμμίζονται με τις απαιτήσεις του αγοραστή σας, KK Fashion Exports can support fabric selection and approvals.
Πώς το GSM επηρεάζει το Drape και την ανθεκτικότητα
GSM (γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο) directly influences fabric drape and durability by changing fabric mass, thickness, and bending stiffness. Καθώς το GSM αυξάνεται, fabrics generally become more opaque and stable, with a firmer hand and reduced fluidity; καθώς το GSM μειώνεται, fabrics tend to drape more easily but may show greater transparency, stretch distortion, or seam strain. Στην πράξη, drape is primarily governed by bending rigidity (a function of GSM, thickness, and yarn/structure), while durability correlates with abrasion resistance, tear strength, and seam performance—often improved by higher GSM when construction is comparable.
Use GSM targets to control drape (how the fabric hangs and moves) in a measurable way:
- Choose lower GSM for fluid drape: Lightweight wovens/knits hang closer to the body but may require lining or higher thread counts to avoid show-through (typical apparel ranges: ~80–150 GSM for many shirtings/linings; ~120–180 GSM for lighter knits).
- Choose mid GSM for balanced drape/stability: Medium weights suit structured tops, φορέματα, and versatile uniforms (~150–220 GSM depending on fiber and knit/woven structure).
- Choose higher GSM for structured drape: Heavier fabrics hold shape, resist flutter, and look more “tailored,” but can feel stiff if the weave/knit is tight (~220–350+ GSM common in workwear, sweat fabrics, and outerwear shells).
- Validate with a drape test, όχι μόνο το GSM: Compare candidate fabrics using a drape coefficient test (π.χ., Cusick drape) and bending stiffness measurements when consistency matters across mills and dye lots.
For durability, GSM is a useful proxy but must be specified alongside construction to avoid false equivalence (π.χ., a bulky low-twist yarn can raise GSM without improving strength). To lock in performance, pair GSM with clear specs: περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες, νήμα καταμέτρηση/αρνητής, τύπος ύφανσης/πλέξης, τελειώνει/επιλέγει (υφαντά) ή course/wale density (πλεκτά), and finish requirements. Then confirm with lab tests relevant to the end use—τριβή (Martindale), tear (Elmendorf), tensile (strip/grab), χάπια, και ολίσθηση ραφής—because higher GSM typically improves abrasion and tear resistance but can still fail at seams if construction is loose or finishes reduce cohesion. For buyers needing repeatable drape and durability across production, KK Fashion Exports can help align GSM targets with construction specs and verification testing.
Συνήθη λάθη κατά τη σύγκριση του GSM
When comparing ύφασμα GSM, the most common mistakes come from treating the number as a complete quality indicator and comparing values taken under different test conditions. GSM is only the mass per square meter; it does not directly confirm durability, coverage, χέρι-αίσθηση, shrinkage performance, or cost. Always compare GSM alongside fiber content, καταμέτρηση νημάτων, stitch/weave type, φινίρισμα (π.χ., βούρτσισμα, μήνυση, coating), και την προβλεπόμενη τελική χρήση.
Για αποφυγή άκυρων συγκρίσεων, Προσέξτε για σφάλματα μέτρησης και προδιαγραφών που αλλοιώνουν τα αποτελέσματα του GSM:
- Ανάμιξη «greige” έναντι τελειωμένου GSM: Διαδικασίες φινιρίσματος (πλύσιμο, συμπίεση, ανύψωση, επιστρώσεις) μπορεί να αλλάξει το GSM; προσδιορίζουν και συγκρίνουν στο ίδιο στάδιο παραγωγής.
- Αγνοώντας την υγρασία: Το βάρος του υφάσματος ποικίλλει ανάλογα με την υγρασία; ζητήστε δοκιμή σε τυπική ατμόσφαιρα (συνήθως 20± 2°ντο, 65 ± 4% RH) και αφήστε χρόνο προετοιμασίας πριν από τη δοκιμή.
- Χρησιμοποιώντας μη τυπικό μέγεθος δείγματος ή πολύ λίγα δείγματα: Τα μικρά κομμένα κομμάτια και η περιορισμένη δειγματοληψία ενισχύουν το σφάλμα; χρησιμοποιήστε κόφτη GSM (συνήθως 100 cm²) και πολλαπλά δείγματα σε πλάτος/μήκος για αποτύπωση της παραλλαγής.
- Μπερδεύοντας το GSM με το πάχος: Ένα πιο ογκώδες πλεκτό μπορεί να αισθάνεται πιο παχύ στο ίδιο GSM λόγω του νήματος και της δομής; επαληθεύστε το πάχος (mm) και πυκνότητα/κάλυψη όπου χρειάζεται.
- Σύγκριση διαφορετικών υφασμάτινων κατασκευών: 180 Μονή φανέλα GSM, αλληλοσυνδέομαι, and woven poplin behave differently; compare within the same construction for meaningful benchmarking.
- Not stating tolerance: Suppliers need an acceptable range (π.χ., ±5% ή ±10%); without it, shipments may fail inspection despite being commercially normal.
For reliable B2B sourcing and QC, specify GSM with the test method and conditions (π.χ., ISO 3801 / ASTM D3776), the fabric state (greige/finished), the tolerance, and whether the requirement is before or after washing (include a standard wash test if performance matters). If you need help aligning GSM specs with construction, φινίρισμα, and test protocols across suppliers, KK Fashion Exports can support sampling and documentation consistency.
FAQ
1) What GSM ranges can you produce, and how tightly can you control GSM tolerance?
Απάντηση: We can manufacture fabrics across a broad GSM spectrum depending on construction and fiber type (συνήθως 80–600+ GSM). Standard production control typically achieves ±3–5% Ανοχή GSM ανά παρτίδα, with tighter tolerances possible by agreement for critical applications. GSM is controlled via yarn count, τελειώνει/επιλέγει (or knit gauge), finishing/compaction, and moisture conditioning. We verify via ISO 3801 / ASTM D3776 sampling and report average, min/max, and standard deviation by lot.
2) How do you measure GSM—before or after finishing—and what standards/certificates can you provide?
Απάντηση: GSM can be specified and measured ελληνικά (unfinished) ή πεπερασμένος—for wholesale purchasing we recommend contracting on finished GSM because finishing processes (τρίψιμο, βαφή, βούρτσισμα, coating, συμπύκνωση, θέρμανση) can change mass per area. We provide test reports aligned to ASTM D3776 ή ISO 3801, including sample conditioning requirements. On request, we can issue COA (Certificate of Analysis) per lot and support third-party testing (π.χ., SGS/Intertek).
3) If we require a target GSM, what options exist to adjust GSM without changing fabric hand or performance?
Απάντηση: GSM can be tuned through multiple levers, and we typically propose the least disruptive route first:
- Construction changes: adjust ends/picks, knit loop length, or stitch density to shift GSM while keeping yarn type consistent.
- Yarn changes: adjust yarn count or ply to meet GSM with minimal visual impact.
- Finishing controls: συμπύκνωση, ημερολόγιο, βούρτσισμα, ανύψωση, coating/lamination can increase or stabilize GSM but may affect hand, thickness, και αναπνοή.
We will recommend a solution based on your required performance metrics (tear strength, αδιαφάνεια, κουρτίνα, συρρίκνωση, τριβή, διαπερατότητα αέρα).
4) What is your MOQ for specifying GSM, and can you match an existing fabric sample?
Απάντηση: MOQ depends on fabric type, dyeing/printing method, and color count. As a common structure:
- Βουτιές εργαστηρίου / χειροποίητο / knit-down sampling: available for GSM and hand matching.
- Bulk MOQ: typically set per color and per construction (π.χ., one roll minimum to multiple hundreds of kg/meters).
For sample matching, we request a swatch (30–50 cm or larger) and target specs (finished GSM, σύνθεση, πλάτος, πρότυπο χρώματος, όρια συρρίκνωσης). We can provide a pre-production sample for your approval before bulk.
5) What are typical lead times and shipping terms, and can you provide custom labeling and roll marking that includes GSM?
Απάντηση: Τυπικά χρονοδιαγράμματα (vary by season and capacity):
- Δειγματοληψία: ~5–15 ημέρες depending on development complexity.
- Μαζική παραγωγή: ~15–35 ημέρες after approval of PP sample and materials confirmation.
We support standard shipping terms (EXW/FOB/CIF/DDP depending on destination and your preference) and can advise optimal packing for GSM stability (έλεγχος υγρασίας, roll hardness, poly-wrap). Customization is available, συμπεριλαμβανομένου:
- Roll stickers/labels: GSM, πλάτος, σύνθεση, lot number, color code, roll length/weight.
- Carton/bale markings and barcodes (EAN/UPC), εάν απαιτείται.
- Ιδιωτική επισήμανση and document customization (λίστα συσκευασίας, COA, εκθέσεις δοκιμών).
Στοιχεία και Συμπεράσματα
Understanding fabric GSM is fundamental to making informed, technically sound decisions across design, προμήθεια, and production. By linking GSM to fiber type, yarn structure, υφασμάτινη κατασκευή, και φινίρισμα, you can better predict key performance outcomes—such as drape, αδιαφάνεια, αντοχή, αναπνοή, και σταθερότητα διαστάσεων—before committing to sampling or bulk orders.
n
As a final checkpoint, treat GSM as a controlled specification rather than a standalone indicator of quality. Always confirm the test method and conditioning requirements (π.χ., ISO/ASTM procedures), define acceptable tolerances, and evaluate GSM alongside related parameters such as thickness, stitch/weave density, and finishing effects. With these practices in place, GSM becomes a reliable, comparable metric that supports consistent product performance and reduces risk from development through production.
From a GSM figure to a costed sample
A GSM specification is only useful if a factory will hold it, so here is the manufacturer behind this guide. Η KK Fashion Exports κατασκευάζει και εξάγει από τη Noida, Ινδία από τότε 2003, και έχει εξάγει πάνω 4 εκατομμύρια τεμάχια στους αγοραστές 27 χώρες και εδάφη — woven and knitted, ενδύματα και αξεσουάρ, which is why the ranges set out above cover both.
Production begins from 100 κομμάτια ανά στυλ, τυπικά 300 ανά χρώμα, και σελίδα ελάχιστης ποσότητας παραγγελίας μας sets out how a target GSM carries across a colour card. Where your sourcing team needs the social-compliance file before anything is cut, έχουμε ολοκληρώσει οκτώ ελέγχους SMETA μεταξύ 2017 και τον Ιανουάριο 2026, 4-Χάπια, ελεγμένο από την URS Verification Private Limited, και πιστοποιήσεις και συμμόρφωση lists the audit years, the audit body and the reports we can send you.
Συνεργαστείτε με την KK Fashion Exports
Αναζητάτε έναν αξιόπιστο κατασκευαστή στην Ινδία για την επόμενη συλλογή σας? Ειδικευόμαστε σε ενδύματα υψηλής ποιότητας όπως προσαρμοσμένα γυναικεία ρούχα, βαμβακερά φουλάρια μπαντάνα χονδρικής, και προσαρμοσμένα αξεσουάρ με χαμηλά MOQ και παγκόσμια αποστολή.
Εξάγουμε σε όλο τον κόσμο: ΗΠΑ, Ευρώπη, Αυστραλία, ΗΑΕ.

