KK Fashion Exports

Mato GSM bo'yicha batafsil qo'llanma

Hindiston to'qimachilik ishlab chiqarish bo'yicha global markazdir, etuk ekotizim bilan aylanib yuradi, trikotaj, to'quv, qayta ishlash, bo'yash, chop etish, va miqyosda kiyinish. Ushbu qobiliyatning chuqurligi Hindistonni paxta bo'ylab hajm va ko'p qirralilikka intilayotgan brendlar uchun strategik manbaga aylantiradi., aralashmalar, sintetika, va ishlash to'qimachilik. Biroq, imkoniyat yaratadigan xilma-xillik o'zgaruvchanlikni ham yaratishi mumkin—ayniqsa, GSM kabi spetsifikatsiyalar nazorat ostida emas, balki taxminiy hisoblanadi. Shuning uchun tajribali eksportchi-ishlab chiqaruvchi bilan ishlash juda muhimdir. KK Fashion Exports aniq texnik aloqani talab qiluvchi xaridorlar uchun ishonchli ishlab chiqarish hamkori sifatida tan olingan, takrorlanadigan sifat, va ishlab chiqarish intizomi—GSM tolerantligi va mato ishlashi vaqt o'tishi bilan va bir nechta SKU'larda izchil bo'lib qolishi kerak bo'lgan asosiy omillar.

International buyers typically face three recurring pain points when sourcing fabrics and finished garments across borders:

  1. Quality risk and spec drift: A nominal GSM can change after dyeing, yuvish, siqilish, heat-setting, or finishing. Without aligned test methods and tolerances, orders may arrive heavier or lighter than expected, altering hand-feel, mos, and performance attributes such as shrinkage, cho'zilgan tiklanish, or abrasion resistance.
  2. Timeline pressure from avoidable rework: Misunderstandings around GSM measurement (pre-finish vs. post-finish), allowed variation, or sampling standards can lead to repeated lab dips, re-sampling, and production holdsultimately impacting launch calendars and replenishment commitments.
  3. Logistics and cost exposure: Fabric weight affects freight cost, carton planning, container utilization, and landed cost calculations. A GSM deviation across thousands of meters can materially change shipment weight, duty/tax assessments (in some jurisdictions), and profitabilityparticularly for high-volume programs.

This guide addresses these sourcing realities by framing GSM as a controllable, auditable parameter within a broader quality system. It will clarify what GSM means in practical terms, how it is measured and verified (including common test standards and sampling practices), what tolerances are commercially realistic for different fabric constructions, and how finishing processes can shift GSM in ways that must be anticipated at the specification stage. It will also provide a sourcing-oriented approach to documenting GSM requirements in tech packs and purchase orders, aligning expectations between buyer, mill, and garment manufacturer—shuning uchun sifat barqaror bo'lib qoladi, vaqt jadvallari bashorat qilinadigan bo'lib qoladi, va transchegaraviy logistika samarali bo'lib qolmoqda.

GSM ni ishlab chiqarish fanida ham, xaridlar intizomida ham asoslash orqali, xaridorlar nizolarni kamaytirishi mumkin, takrorlanishini yaxshilash, va yetkazib beruvchilar bilan mustahkam hamkorlikni yo‘lga qo‘ying—ayniqsa, Hindiston kabi ishlab chiqarish quvvatidan manba olish va o'rnatilgan hamkorlar bilan ishlashda KK Fashion Exports spetsifikatsiyalarni izchil ishlab chiqarish natijalariga qanday aylantirishni tushunadiganlar.

Mundarija

Mato og'irligida GSM qanday o'lchaydi

GSM (kvadrat metr uchun gramm) maydon birligiga to'g'ri keladigan mato massasini o'lchaydi, g/m sifatida ifodalanadi². U rulon kengligi yoki mato uzunligidan qat'iy nazar matoning og'irligini aniqlaydi, uni etkazib beruvchilar va ishlab chiqarish partiyalari bo'yicha materiallarni taqqoslash uchun ishonchli spetsifikatsiya qilish. Amalda, GSM qalinligi va zichligi uchun proksi-server hisoblanadi, va u drape bilan kuchli bog'liqdir, shaffoflik, issiqlik, va qabul qilingan sifat—lekin unday emas, o'z-o'zidan, tola turini aniqlang, to'quv / trikotaj tuzilishi, yoki ishlash tugaydi.

GSM matoning ma'lum maydonini kesish va uni tortish orqali aniqlanadi, keyin g/m ga aylanadi². Umumiy sanoat usuli GSM to'saridan foydalanishdir (odatda 100 sm²) va aniq o'lchov:

  • Kesish a 100 sm² namuna (ko'p GSM to'sarlari bu sohada standartlashtirilgan).
  • Namunani grammda torting (kalibrlangan shkaladan foydalaning; 0.01 g o'qilishi engil matolar uchun xosdir).
  • Og'irlikni ko'paytiring 100 GSM olish uchun (chunki 100 sm² = 1/100 ning 1 m²).
  • Hech bo'lmaganda takrorlang 5 kenglik va uzunlik bo'ylab nuqtalar; o'rtacha va ruxsat etilgan bardoshlik haqida xabar bering (odatda ±3% uchun ±5% mato va xaridor standartiga bog'liq).

B2B manbalari va QC uchun, mos kelmaslik uchun qurilish tafsilotlari bilan bir qatorda GSM ni qabul qilish mezoni sifatida belgilang: maqsadli GSMni o'z ichiga oladi, bag'rikenglik, va sinov konditsionerligi (masalan, dam olishdan keyin yoki yuvinishdan keyin, chunki trikotaj va ba'zi tugatish og'irlikni o'zgartiradi). Shuningdek, GSM grejda o'lchanadimi yoki yo'qligini aniqlang, bo'yalgan, yoki tayyor mato, va u qisqarishdan oldingi yoki qisqarishdan keyingi holatga asoslanganmi, chunki bu qarorlar ommaviy iste'molga ta'sir qiladi, marker rentabelligi, va oxirgi kiyim qo'l tuyg'usi. Agar sizga takroriy namuna olish va ommaviy lotlar uchun hisobot berish bilan hujjatlashtirilgan GSM testi kerak bo'lsa, KK Fashion Exports sizning maqsadli spetsifikatsiyangizga muvofiq o'lchov va muvofiqlikni qo'llab-quvvatlashi mumkin.

GSM ni qanday aniq hisoblash mumkin

GSM hisoblash uchun (kvadrat metr uchun gramm) aniq, aniq ma'lum bo'lgan mato maydonini torting va bu og'irlikni a ga aylantiring 1 m² asos. Eng ishonchli usul GSM to'saridan foydalanadi, bu esa sobit maydonni zarb qiladi (odatda 100 sm²), kalibrlangan aniq tarozi bilan bog'langan. Namuna tekis ekanligiga ishonch hosil qiling, taranglikdan xoli, va namlik ta'siri ostida vazn o'zgarishini minimallashtirish uchun standart atmosferaga sozlangan.

Takrorlanadigan natijalar uchun ushbu tartibni bajaring:

  • Matoga shart bering: 20 ± 2 °C va 65± 4% Hech bo'lmaganda RH 24 soat (ISO 139 / ASTM D1776).
  • Ma'lum maydonni kesib oling: GSM to'saridan foydalaning (masalan, 100 sm² = 0.01 m²). Agar shablondan foydalansangiz, o'lchamlarni aniq o'lchash (Maydoni = uzunlik × kengligi m²).
  • To'g'ri torting: Kalibrlangan balansdan foydalaning (o'qish qobiliyati 0.01 g; 0.001 g yengil matolar uchun). Har qanday idishni torting; qoralama va statiklardan saqlaning.
  • GSM ni hisoblang: GSM = vazn (g) ÷ hudud (m²). a uchun 100 sm² kesuvchi: GSM = vazn (g) × 100.
  • Replikatsiyalar bilan tasdiqlang: 5 ni oling–10 rulon bo'ylab namunalar (markaz + qirralar), o'rtacha GSM, va min/maks; tikuvlardan kelib chiqadigan chegaralarni rad eting, shlaklar, yoki chiziqlarni tugatish.

Doimiy B2B hisoboti uchun, usulini hujjatlashtiring (kesish maydoni, muvozanat sezgirligi), konditsionerlik standarti, namunalar soni, va mato holati (greige/tugallangan/yuvilgan), because finishing and moisture regain can shift GSM significantly. If you need third-party-aligned sampling plans and documented GSM test results for bulk orders, KK Fashion Exports can support with standardized measurement and reporting.

Hindistondan mato yoki maxsus kiyim sotib olish?

KK Fashion Exports o'rnatilgan B2B ishlab chiqaruvchisi & Noidadagi eksportchi, Hindiston. Biz yuqori sifatli paxta sharflariga ixtisoslashganmiz, ayollar kiyimlari, va global uyma-uy logistikasi bilan past MOQlarda maxsus qadoqlash.

Umumiy matolar uchun GSM diapazonlari

GSM (kvadrat metr uchun gramm) ranges vary by fabric type, to'quv / trikotaj tuzilishi, va oxirgi foydalanish. Use the ranges below as procurement benchmarks to set target weights, acceptance tolerances, and performance expectations (shaffoflik, parda, chidamlilik). Always cross-check GSM with fabric width, finished construction (EPI/PPI for wovens or stitch density for knits), and finishing processes, as these can shift final GSM.

  • Cotton jersey (single knit) T-shirt: 140–200 GSM (yorug'lik: 120–160; mid: 160–190; og'ir: 190–220)
  • Interlok trikotaj / ikki kishilik trikotaj: 180–260 GSM
  • Frantsuz terri: 200–320 GSM
  • Fleece (cho'tkasi): 260–400 GSM
  • Poplin (paxta / polipaxta): 90–140 GSM
  • Oksford ko'ylagi: 120–200 GSM
  • Daniy: 250–450 GSM (≈7–13 oz/yd²)
  • Tuval / o'rdak: 250–600 GSM
  • Chino / dimi (pastki og'irlik): 200–320 GSM
  • Zig'ir (to'qilgan): 120–240 GSM
  • Jun kostyum: 180–320 GSM
  • Jun bilan qoplash / melton: 350–800 GSM
  • Ipak shifon / Jorjette: 25–60 GSM
  • Saten (ipak / poli): 80–150 GSM
  • Polyester mikrofiber / astarli tafta: 50–90 GSM
  • To'qilmagan (PP spunbond): 15–80 GSM

B2B manbalari uchun, GSM-ni tayyor mahsulotga bo'lgan talab sifatida belgilang va haqiqiy tolerantlikni o'rnating: odatda ±3–5% barqaror to'qilgan matolar uchun va ±5–8% trikotaj uchun (qattiq cho'tkasi bo'lsa, balandroq, shaftoli, yoki qoplangan). Standartlashtirilgan laboratoriya usuli bilan tekshiring (masalan, ISO 3801 / ASTM D3776) va lotdan lotga o'zgarishini aniqlash uchun bir nechta rulonlardan namuna oling; agar sizga maqsadli GSM-ni yakuniy foydalanish unumdorligi va ishlab chiqarish imkoniyati bilan moslashtirish yordami kerak bo'lsa, KK Fashion Exports yordam berishi mumkin.

Kiyim foydalanish bo'yicha GSM ni tanlash

Kiyimning oxirgi foydalanishiga qarab GSM ni tanlang, kutilgan kiyinish shartlari, va ishlash maqsadlari (shaffoflik, parda, chidamlilik, issiqlik, va hayotni yuving). Amaliy usul sifatida: mavsumni aniqlang (yoz vs qish), faoliyat darajasi (moda va ish kiyimi), va zarur qo'l hissi (yumshoq va tuzilgan), then shortlist a GSM band and validate with lab checks (qisqarish %, pilling, bursting/tear strength, va rangga chidamlilik) ommaviy tasdiqlashdan oldin. If you are working the other way round, from garment type back to cloth, bizning fabric range by garment category lists what we typically use for each.

Typical GSM ranges by garment use (factory planning benchmarks):

  • Yengil / yuqori nafas olish qobiliyati (astar, yozgi bluzkalar, light shirts): 80–130 GSMprioritize air permeability and opacity testing.
  • Everyday tees & fashion knit tepalar: 140–180 GSMbalance drape with reduced show-through; confirm skew/spirality for single jersey.
  • Premium tees, qutblar, blokirovka qilish: 180–220 GSMbetter cover and shape retention; check dimensional stability after wash.
  • Shirting (to'qilgan): 110–160 GSMlighter for formal, higher for casual/overshirts; verify crease recovery and seam slippage.
  • Bottoms (chinos, work pants): 200–320 GSMhigher GSM improves abrasion and tear resistance; validate tensile/tear strength and colorfastness to rubbing.
  • Daniy: 280–450 GSM (≈ 8–13 oz/yd²) — lighter for summer, heavier for rugged wear; test shrinkage and crocking.
  • Hoodies / fleece / sweatshirts: 260–380 GSMheavier for warmth and shape; test pilling and GSM loss after washes.
  • Outerwear shells & structured pieces: 200–350+ GSMconsider coating/lamination weight and stiffness; confirm seam strength and water resistance where applicable.

For purchase orders, control GSM with clear specs: state mato turi + qurilish (masalan, single jersey 30s/1, blokirovka qilish, dimi), maqsadli GSM with allowable tolerance (umumiy: ±5% trikotaj, ±3–5% to'quvlar), and testing condition (ISO 3801 yoki ekvivalenti; pre-wash vs greige). If you need help matching GSM to end-use, including sampling and test reports aligned to your buyer requirements, KK Fashion Exports can support fabric selection and approvals.

GSM drape va chidamlilikka qanday ta'sir qiladi

GSM (kvadrat metr uchun gramm) directly influences fabric drape and durability by changing fabric mass, thickness, and bending stiffness. GSM o'sishi bilan, fabrics generally become more opaque and stable, with a firmer hand and reduced fluidity; GSM kamayadi, fabrics tend to drape more easily but may show greater transparency, stretch distortion, or seam strain. Amalda, drape is primarily governed by bending rigidity (a function of GSM, thickness, and yarn/structure), while durability correlates with abrasion resistance, tear strength, and seam performanceoften improved by higher GSM when construction is comparable.

Use GSM targets to control drape (how the fabric hangs and moves) in a measurable way:

  • Choose lower GSM for fluid drape: Lightweight wovens/knits hang closer to the body but may require lining or higher thread counts to avoid show-through (typical apparel ranges: ~80–150 GSM for many shirtings/linings; ~120–180 GSM for lighter knits).
  • Choose mid GSM for balanced drape/stability: Medium weights suit structured tops, liboslar, and versatile uniforms (~150–220 GSM depending on fiber and knit/woven structure).
  • Choose higher GSM for structured drape: Heavier fabrics hold shape, resist flutter, and look more “tailored,” but can feel stiff if the weave/knit is tight (~220–350+ GSM common in workwear, sweat fabrics, and outerwear shells).
  • Validate with a drape test, yolg'iz GSM emas: Compare candidate fabrics using a drape coefficient test (masalan, Cusick drape) and bending stiffness measurements when consistency matters across mills and dye lots.

For durability, GSM is a useful proxy but must be specified alongside construction to avoid false equivalence (masalan, a bulky low-twist yarn can raise GSM without improving strength). To lock in performance, pair GSM with clear specs: tola tarkibi, iplar soni/inkori, to'quv / trikotaj turi, tugaydi/tanlaydi (to'quvlar) yoki course/wale density (trikotaj), and finish requirements. Then confirm with lab tests relevant to the end use—ishqalanish (Martindale), tear (Elmendorf), tensile (strip/grab), pilling, and seam slippagebecause higher GSM typically improves abrasion and tear resistance but can still fail at seams if construction is loose or finishes reduce cohesion. For buyers needing repeatable drape and durability across production, KK Fashion Exports can help align GSM targets with construction specs and verification testing.

GSM ni solishtirishda keng tarqalgan xatolar

When comparing mato GSM, the most common mistakes come from treating the number as a complete quality indicator and comparing values taken under different test conditions. GSM is only the mass per square meter; it does not directly confirm durability, coverage, qo'lni his qilish, shrinkage performance, or cost. Always compare GSM alongside fiber content, iplar soni, stitch/weave type, tugatish (masalan, brushing, sueding, coating), and intended end use.

To avoid invalid comparisons, watch for measurement and specification errors that skew GSM results:

  • Mixing “greigevs finished GSM: Finishing processes (yuvish, siqilish, raising, qoplamalar) can change GSM; specify and compare at the same production stage.
  • Ignoring moisture conditioning: Fabric weight varies with humidity; request testing under standard atmosphere (commonly 20± 2°C, 65 ± 4% RH) and allow conditioning time before testing.
  • Using non-standard sample size or too few swatches: Small cut pieces and limited sampling amplify error; use a GSM cutter (typically 100 cm²) and multiple swatches across width/length to capture variation.
  • Confusing GSM with thickness: A bulkier knit can feel thicker at the same GSM due to yarn and structure; verify thickness (mm) and density/cover where relevant.
  • Comparing different fabric constructions: 180 GSM single jersey, blokirovka qilish, and woven poplin behave differently; compare within the same construction for meaningful benchmarking.
  • Not stating tolerance: Suppliers need an acceptable range (masalan, ±5% yoki ±10%); without it, shipments may fail inspection despite being commercially normal.

For reliable B2B sourcing and QC, specify GSM with the test method and conditions (masalan, ISO 3801 / ASTM D3776), the fabric state (greige/finished), the tolerance, and whether the requirement is before or after washing (include a standard wash test if performance matters). If you need help aligning GSM specs with construction, tugatish, and test protocols across suppliers, KK Fashion Exports can support sampling and documentation consistency.

TSS

1) What GSM ranges can you produce, and how tightly can you control GSM tolerance?

Javob: We can manufacture fabrics across a broad GSM spectrum depending on construction and fiber type (odatda 80–600+ GSM). Standard production control typically achieves ±3–5% GSM tolerantligi lot uchun, with tighter tolerances possible by agreement for critical applications. GSM is controlled via yarn count, tugaydi/tanlaydi (or knit gauge), finishing/compaction, and moisture conditioning. We verify via ISO 3801 / ASTM D3776 sampling and report average, min/max, and standard deviation by lot.

2) How do you measure GSMbefore or after finishingand what standards/certificates can you provide?

Javob: GSM can be specified and measured yunoncha (unfinished) yoki tugatdifor wholesale purchasing we recommend contracting on finished GSM because finishing processes (scouring, bo'yash, brushing, coating, siqilish, heat-setting) can change mass per area. We provide test reports aligned to ASTM D3776 yoki ISO 3801, including sample conditioning requirements. On request, we can issue COA (Certificate of Analysis) per lot and support third-party testing (masalan, SGS/Intertek).

3) If we require a target GSM, what options exist to adjust GSM without changing fabric hand or performance?

Javob: GSM can be tuned through multiple levers, and we typically propose the least disruptive route first:

  • Construction changes: adjust ends/picks, knit loop length, or stitch density to shift GSM while keeping yarn type consistent.
  • Yarn changes: adjust yarn count or ply to meet GSM with minimal visual impact.
  • Finishing controls: siqilish, kalendarlash, brushing, raising, coating/lamination can increase or stabilize GSM but may affect hand, thickness, va nafas olish qobiliyati.

We will recommend a solution based on your required performance metrics (tear strength, shaffoflik, parda, qisqarish, ishqalanish, havo o'tkazuvchanligi).

4) What is your MOQ for specifying GSM, and can you match an existing fabric sample?

Javob: MOQ depends on fabric type, dyeing/printing method, and color count. As a common structure:

  • Laboratoriya ishlari / handloom / knit-down sampling: available for GSM and hand matching.
  • Bulk MOQ: typically set per color and per construction (masalan, one roll minimum to multiple hundreds of kg/meters).

For sample matching, we request a swatch (30–50 cm or larger) and target specs (finished GSM, tarkibi, kengligi, color standard, qisqarish chegaralari). We can provide a pre-production sample for your approval before bulk.

5) What are typical lead times and shipping terms, and can you provide custom labeling and roll marking that includes GSM?

Javob: Oddiy vaqt jadvallari (vary by season and capacity):

  • Namuna olish: ~5–15 kunlar depending on development complexity.
  • Ommaviy ishlab chiqarish: ~15–35 kunlar after approval of PP sample and materials confirmation.

We support standard shipping terms (EXW/FOB/CIF/DDP depending on destination and your preference) and can advise optimal packing for GSM stability (namlikni nazorat qilish, roll hardness, poly-wrap). Customization is available, shu jumladan:

  • Roll stickers/labels: GSM, kengligi, tarkibi, lot number, rang kodi, roll length/weight.
  • Carton/bale markings and barcodes (EAN/UPC), agar kerak bo'lsa.
  • Shaxsiy markalash and document customization (o'rama bo'yicha hisob-kitob hujjati; Yuk-mol hujjati, COA, sinov hisobotlari).

Tushunishlar va xulosalar

Understanding fabric GSM is fundamental to making informed, technically sound decisions across design, manba, and production. By linking GSM to fiber type, yarn structure, mato qurilishi, va tugatish, you can better predict key performance outcomessuch as drape, shaffoflik, chidamlilik, nafas olish qobiliyati, va o'lchov barqarorligi—before committing to sampling or bulk orders.
n
As a final checkpoint, treat GSM as a controlled specification rather than a standalone indicator of quality. Always confirm the test method and conditioning requirements (masalan, ISO/ASTM procedures), define acceptable tolerances, and evaluate GSM alongside related parameters such as thickness, stitch/weave density, and finishing effects. With these practices in place, GSM becomes a reliable, comparable metric that supports consistent product performance and reduces risk from development through production.


From a GSM figure to a costed sample

A GSM specification is only useful if a factory will hold it, so here is the manufacturer behind this guide. KK Fashion Exports Noida'dan ishlab chiqarish va eksport qilish bilan shug'ullanadi, Hindistondan beri 2003, va ustidan eksport qildi 4 million dona xaridorlarga 27 mamlakatlar va hududlar — woven and knitted, garments and accessories, which is why the ranges set out above cover both.

Production begins from 100 har bir uslub uchun qismlar, odatda 300 rang bo'yicha, va bizning minimal buyurtma miqdori sahifamiz sets out how a target GSM carries across a colour card. Where your sourcing team needs the social-compliance file before anything is cut, o'rtasida sakkizta SMETA auditini yakunladik 2017 va yanvar 2026, 4-Tabletkalar, URS Verification Private Limited tomonidan tekshirilgan, va sertifikatlar va muvofiqlik lists the audit years, the audit body and the reports we can send you.

KK Fashion Exports bilan hamkorlik

Keyingi kollektsiyangiz uchun Hindistonda ishonchli ishlab chiqaruvchini qidiryapsizmi? kabi yuqori sifatli kiyimlarga ixtisoslashganmiz maxsus ayollar kiyimlari, ulgurji paxta bandana sharflari, va past MOQ va global jo'natish bilan maxsus aksessuarlar.

Biz butun dunyo bo'ylab eksport qilamiz: AQSh, Yevropa, Avstraliya, BAA.

Izoh qoldiring

Ushbu sayt spamni kamaytirish uchun Akismet-dan foydalanadi. Fikrlaringiz qanday qayta ishlanishi haqida bilib oling.