KK Fashion Exports

Yksityiskohtainen opas kangas GSM

Intia on maailmanlaajuinen tekstiilituotannon keskus, kypsällä ekosysteemillä, joka kattaa spinningin, neulonta, kudonta, käsittelyä, värjäys, painatus, ja vaatetus mittakaavassa. Tämä kykyjen syvyys tekee Intiasta strategisen hankintakohteen brändeille, jotka etsivät sekä volyymia että monipuolisuutta puuvillasta, sekoituksia, synteettiset tuotteet, ja suorituskykytekstiilejä. Kuitenkin, sama monimuotoisuus, joka luo mahdollisuuden, voi myös luoda vaihtelua—varsinkin kun GSM:n kaltaisia ​​määrityksiä käsitellään likimääräisinä eikä valvotuina. Siksi työskentely kokeneen viejä-valmistajan kanssa on kriittistä. KK Fashion Exports on tunnustettu luotettavaksi valmistuskumppaniksi ostajille, jotka vaativat selkeää teknistä viestintää, toistettava laatu, ja tuotantokuri—keskeisiä tekijöitä, kun GSM-toleranssin ja kankaan suorituskyvyn on pysyttävä yhtenäisinä ajan kuluessa ja useiden SKU:iden välillä.

Kansainväliset ostajat kohtaavat yleensä kolme toistuvaa kipukohtaa hankkiessaan kankaita ja valmiita vaatteita rajojen yli:

  1. Laaturiski ja tekninen poikkeama: Nimellinen GSM voi muuttua värjäyksen jälkeen, pesu, tiivistys, lämpöasetus, tai viimeistely. Ilman kohdistettuja testimenetelmiä ja toleransseja, tilaukset voivat saapua odotettua raskaampia tai kevyempiä, muuttaa käsituntumaa, sovi, ja suorituskykyominaisuudet, kuten kutistuminen, venyttää palautumista, tai kulutuskestävyys.
  2. Aikajanan painetta vältettävissä olevasta uudelleentyöstämisestä: Väärinkäsityksiä GSM-mittauksen ympärillä (esimaali vs. jälkikäsittely), sallittu vaihtelu, tai näytteenottostandardit voivat johtaa toistuviin laboratoriokuppauksiin, uudelleen näytteenotto, ja tuotanto pysyy—vaikuttaa viime kädessä julkaisukalentereihin ja täydennyssitoumuksiin.
  3. Logistiikka ja kustannusarvio: Kankaan paino vaikuttaa rahtikustannuksiin, kartongin suunnittelu, kontin käyttö, ja maakustannuslaskelmat. Tuhansien metrien GSM-poikkeama voi muuttaa lähetyksen painoa olennaisesti, tulli-/veroarviot (joillakin lainkäyttöalueilla), ja kannattavuus—erityisesti suurivolyymiohjelmille.

Tämä opas käsittelee näitä hankintatodellisuuksia muodostamalla GSM:n ohjattavaksi, tarkastettava parametri laajemmassa laatujärjestelmässä. Se selventää, mitä GSM tarkoittaa käytännössä, miten se mitataan ja tarkistetaan (mukaan lukien yhteiset testausstandardit ja näytteenottokäytännöt), mitkä toleranssit ovat kaupallisesti realistisia eri kangasrakenteille, ja kuinka viimeistelyprosessit voivat siirtää GSM:ää tavoilla, jotka on ennakoitava määrittelyvaiheessa. Se tarjoaa myös hankintalähtöisen lähestymistavan GSM-vaatimusten dokumentoimiseen teknisissä pakkauksissa ja ostotilauksissa., kohdistaa odotukset ostajien kesken, mylly, ja vaatteiden valmistaja—joten laatu pysyy tasaisena, aikataulut ovat ennustettavissa, ja rajat ylittävä logistiikka pysyvät tehokkaana.

Maadoittamalla GSM sekä valmistustieteen että hankintatieteen alalla, ostajat voivat vähentää riitoja, parantaa toistettavuutta, ja rakentaa vahvempia toimittajakumppanuuksia—varsinkin kun hankitaan Intian kaltaisesta valmistusvoimalaitoksesta ja tehdään yhteistyötä vakiintuneiden kumppanien, kuten esim KK Fashion Exports jotka ymmärtävät, kuinka tekniset tiedot voidaan muuttaa johdonmukaisiksi tuotantotuloksiksi.

Sisällysluettelo

Mitä GSM mittaa kankaan painossa

GSM (grammaa neliömetriltä) mittaa kankaan massan pinta-alayksikköä kohti, ilmaistuna g/m². Se määrittää kankaan painon rullan leveydestä tai pituudesta riippumatta, tekee siitä luotettavan eritelmän materiaalien vertailuun eri toimittajien ja tuotantoerien välillä. Käytännössä, GSM on paksuuden ja tiheyden välityspalvelin, ja se korreloi vahvasti drapeen kanssa, opasiteetti, lämpöä, ja havaittu laatu—mutta ei, itsestään, määrittää kuitutyypin, kudonta/neulottu rakenne, tai suoritus päättyy.

GSM määritetään leikkaamalla tunnettu alue kangasta ja punnitsemalla se, muunnetaan sitten g/m:ksi². Teollisuuden yleinen menetelmä on GSM-leikkurin käyttö (tyypillisesti 100 cm²) ja tarkkuusvaaka:

  • Leikkaa a 100 cm² näyte (monet GSM-leikkurit on standardoitu tälle alueelle).
  • Punnitse näyte grammoina (käytä kalibroitua vaakaa; 0.01 g luettavuus on tyypillistä kevyille kankaille).
  • Kerro paino arvolla 100 saada GSM (koska 100 cm² = 1/100 / 1 m²).
  • Toista ainakin 5 pisteitä leveyden ja pituuden poikki; raportoi keskimääräinen ja sallittu toleranssi (yleisesti ±3% to ±5% riippuen kankaasta ja ostajan standardista).

B2B-hankintaan ja laadunvalvontaan, määritä GSM hyväksyntäkriteeriksi rakennetietojen rinnalle, jotta vältetään ristiriidat: sisältää kohde-GSM:n, suvaitsevaisuus, ja testaa ilmastointi (esim., rentoutumisen tai pesun jälkeen, koska neuleet ja jotkut viimeistelyt muuttavat painoa). Selvitä myös, mitataanko GSM greigellä, värjätty, tai valmiista kankaasta, ja perustuuko se esikutistuneeseen vai jälkikutistuneeseen tilaan, koska nämä päätökset vaikuttavat massakulutukseen, markkerin tuotto, ja lopullinen vaatteen käsituntuma. Jos tarvitset dokumentoitua GSM-testausta, jossa on toistettava näytteenotto ja raportointi massaerien osalta, KK Fashion Exports voi tukea mittausta ja vaatimustenmukaisuutta tavoitteesi mukaisesti.

Kuinka laskea GSM tarkasti

GSM:n laskemiseen (grammaa neliömetriltä) tarkasti, punnitse tarkasti tunnettu kankaan pinta-ala ja muunna se painoksi a 1 m² perusteella. Luotettavin menetelmä käyttää GSM-leikkuria, joka lävistää kiinteän alueen (yleisesti 100 cm²), pariksi kalibroidun tarkkuusvaa'an kanssa. Varmista, että näyte on tasainen, jännitteetön, ja ilmastoitu vakioilmapiiriin kosteuden aiheuttaman painon vaihtelun minimoimiseksi.

Noudata tätä menettelyä saadaksesi toistettavia tuloksia:

  • Kuntoile kangas: 20 ± 2 °C ja 65± 4% RH ainakin 24 tuntia (ISO 139 / ASTM D1776).
  • Leikkaa tunnettu alue: Käytä GSM-leikkuria (esim., 100 cm² = 0.01 m²). Jos käytät mallia, mittaa mitat tarkasti (Pinta-ala = pituus × leveys m²).
  • Punnitse oikein: Käytä kalibroitua vaakaa (luettavuus 0.01 g; 0.001 g kevyille kankaille). Taaraa mikä tahansa säiliö; välttää luonnoksia ja staattista sähköä.
  • Laske GSM: GSM = paino (g) ÷ alueella (m²). a 100 cm² leikkuri: GSM = paino (g) × 100.
  • Vahvista kopioilla: Ota 5–10 näytteitä rullan poikki (keskusta + reunat), keskimäärin GSM, ja raportoi min/max; hylkää saumojen aiheuttamat poikkeamat, slubit, tai lopeta raitoja.

Johdonmukaista B2B-raportointia varten, dokumentoi menetelmä (leikkurialue, tasapainoherkkyys), ilmastoinnin standardi, yksilöiden määrä, ja kankaan tila (greige/valmis/pesty), koska viimeistely ja kosteuden palautuminen voivat muuttaa GSM:ää merkittävästi. Jos tarvitset kolmannen osapuolen laatimia näytteenottosuunnitelmia ja dokumentoituja GSM-testituloksia joukkotilauksille, KK Fashion Exports voi tukea standardoidulla mittauksella ja raportoinnilla.

Kankaan tai räätälöityjen vaatteiden hankinta Intiasta?

KK Fashion Exports on vakiintunut B2B-valmistaja & viejä Noidassa, Intia. Olemme erikoistuneet korkealuokkaisiin puuvillahuiveihin, naisten vaatteet, ja räätälöityjä pakkauksia alhaisilla tilausmäärillä maailmanlaajuisella ovelta ovelle -logistiikkalla.

GSM-alueet tavallisille kankaille

GSM (grammaa neliömetriltä) valikoimat vaihtelevat kangastyypin mukaan, kudonta/neulottu rakenne, ja loppukäyttöön. Käytä alla olevia vaihteluvälejä hankinnan vertailuarvoina tavoitepainojen asettamiseen, hyväksyntätoleranssit, ja suorituskykyodotukset (opasiteetti, levittää, kestävyys). Tarkista aina GSM kankaan leveydestä, valmis rakentaminen (EPI/PPI kudoksille tai ommeltiheys neuleille), ja viimeistelyprosesseja, koska ne voivat siirtää lopullista GSM:ää.

  • Puuvillapaitaa (yksittäinen neule) T-paita: 140–200 GSM (valoa: 120–160; mid: 160–190; raskas: 190–220)
  • Interlock-neule / tuplapaita: 180–260 GSM
  • Ranskalainen frotee: 200–320 GSM
  • Fleece (harjattu): 260–400 GSM
  • Popliini (puuvilla/poly-puuvilla): 90–140 GSM
  • Oxford-paita: 120–200 GSM
  • Denim: 250–450 GSM (≈7–13 oz/yd²)
  • Kangas / ankka: 250–600 GSM
  • Chino / toimikas (pohjapaino): 200–320 GSM
  • Liinavaatteet (kudottu): 120–240 GSM
  • Villapuku: 180–320 GSM
  • Päällystys villaa / melton: 350–800 GSM
  • Silkkisifonki / Georgette: 25–60 GSM
  • Satiini (silkki/poly): 80–150 GSM
  • Polyesterimikrokuitu / vuori taftia: 50–90 GSM
  • Kuitukangas (PP spunbond): 15–80 GSM

B2B-hankintaan, määritä GSM valmiiden tuotteiden vaatimukseen ja aseta realistinen toleranssi: tyypillisesti ±3–5% vakaille kudotuille kankaille ja ±5–8% neuleita varten (korkeampi, jos sitä harjataan voimakkaasti, persikkainen, tai pinnoitettu). Tarkista standardoidulla laboratoriomenetelmällä (esim., ISO 3801 / ASTM D3776) ja näyte useista rullista havaitaksesi erien väliset vaihtelut; jos tarvitset tukea kohde-GSM:n yhteensovittamiseen loppukäytön suorituskyvyn ja tuotannon toteutettavuuden kanssa, KK Fashion Exports voi auttaa.

GSM:n valitseminen vaatekäytön mukaan

Valitse GSM vaatteen loppukäytön perusteella, odotetut kulumisolosuhteet, ja suorituskykytavoitteet (opasiteetti, levittää, kestävyys, lämpöä, ja pestä elämä). Käytännön menetelmänä: määrittää kauden (kesä vs talvi), aktiivisuustaso (muoti vs työvaatteet), ja vaaditaan käsituntumaa (pehmeä vs strukturoitu), sitten listaa GSM-taajuus ja vahvista laboratoriotarkastuksilla (kutistuminen %, pilaamista, halkeamis/repäisyvoima, ja värinkesto) ennen joukkohyväksyntää. Jos työskentelet toisinpäin, vaatetyypistä takaisin kankaaseen, meidän kangasvalikoima vaatekategorian mukaan luetellaan, mitä yleensä käytämme kussakin.

Tyypilliset GSM-alueet vaatteiden käytön mukaan (tehdassuunnittelun vertailuarvot):

  • Kevyt / korkea hengittävyys (vuori, kesäiset puserot, vaaleat paidat): 80–130 GSM — etusijalle ilmanläpäisevyyden ja opasiteetin testaus.
  • Jokapäiväiset t-paidat & muoti neule topit: 140–180 GSM — Tasapainoliina pienemmällä läpinäkyvyydellä; vahvista vino/spiraalisuus single-jerseylle.
  • Premium t-paidat, pylväät, lukitus: 180–220 GSM — paremman peitteen ja muodon säilyvyyden; tarkista mittapysyvyys pesun jälkeen.
  • Paidat (kudottu): 110–160 GSM — kevyempi juhlaan, korkeampi casual/overshirts; tarkista ryppyjen palautuminen ja sauman luistaminen.
  • Pohjat (kiinalaiset, työhousut): 200–320 GSM — korkeampi GSM parantaa hankaus- ja repeämiskestävyyttä; vahvistaa veto-/repäisylujuus ja värinkestävyys hankausta vastaan.
  • Denim: 280–450 GSM (≈ 8–13 oz/yd²) — kevyempi kesäksi, raskaampaa kovaan käyttöön; testaa kutistumista ja säröilyä.
  • Hupparit / fleece / villapaidat: 260–380 GSM — raskaampi lämmön ja muodon vuoksi; testaa pilaantumista ja GSM-häviötä pesujen jälkeen.
  • Päällysvaatteiden kuoret & rakenteellisia kappaleita: 200–350+ GSM — huomioi pinnoitteen/laminoinnin paino ja jäykkyys; tarkista sauman lujuus ja vedenkestävyys tarvittaessa.

Ostotilauksia varten, ohjaa GSM:ää selkeästi: osavaltio kankaan tyyppi + rakentaminen (esim., single jersey 30s/1, lukitus, toimikas), kohde GSM sallitulla toleranssilla (yleinen: ±5% neuleita, ±3–5% kudotut), ja testaustilanne (ISO 3801 tai vastaava; esipesu vs greige). Jos tarvitset apua GSM:n yhdistämisessä loppukäyttöön, mukaan lukien näytteenotto- ja testiraportit, jotka on mukautettu ostajan vaatimuksiin, KK Fashion Exports voi tukea kankaan valintaa ja hyväksyntää.

Kuinka GSM vaikuttaa verhoon ja kestävyyteen

GSM (grammaa neliömetriltä) vaikuttaa suoraan kankaan verhoon ja kestävyyteen vaihtamalla kankaan massaa, paksuus, ja taivutusjäykkyys. Kun GSM kasvaa, kankaista tulee yleensä läpinäkymättömämpiä ja vakaampia, tiukemmalla kädellä ja vähentämällä juoksevuutta; kun GSM vähenee, kankailla on taipumus levitä helpommin, mutta ne voivat olla läpinäkyvämpiä, venytysvääristymä, tai sauman venymä. Käytännössä, verhoa ohjaa ensisijaisesti taivutusjäykkyys (GSM:n toiminto, paksuus, ja lanka/rakenne), kun taas kestävyys korreloi kulutuskestävyyden kanssa, kyynelten voimaa, ja sauman suorituskyky—usein parantunut korkeammalla GSM:llä, kun rakentaminen on vertailukelpoista.

Käytä GSM-kohteita verhojen ohjaamiseen (kuinka kangas roikkuu ja liikkuu) mitattavissa olevalla tavalla:

  • Valitse matalampi GSM nestekalvolle: Kevyet kudotut/neuleet roikkuvat lähempänä vartaloa, mutta saattavat vaatia vuorauksen tai suuremman lankamäärän läpinäkyvyyden välttämiseksi (tyypillisiä vaatesarjoja: ~80–150 GSM useille paidoille/vuoreille; ~120–180 GSM kevyempiin neuleisiin).
  • Valitse keskimmäinen GSM tasapainoisen verhon/vakauden saavuttamiseksi: Keskipainoiset sopivat strukturoituihin toppeihin, mekot, ja monipuoliset univormut (~150–220 GSM riippuen kuidusta ja neuloksesta/kudotusta rakenteesta).
  • Valitse korkeampi GSM strukturoidulle verholle: Raskaammat kankaat pitävät muotonsa, vastustaa lepatusta, ja näyttää "räätälöidymmältä".,” mutta voi tuntua jäykältä, jos kudos/neulos on tiukka (~220–350+ GSM yleinen työvaatteissa, hiki kankaat, ja päällysvaatteiden kuoret).
  • Vahvista verhotestillä, ei yksin GSM: Vertaa ehdokaskankaita drape-kerrointestillä (esim., Cusick-liina) ja taivutusjäykkyyden mittaukset, kun sakeudella on merkitystä tehtaiden ja väriaineerien välillä.

Kestävyyden vuoksi, GSM on hyödyllinen välityspalvelin, mutta se on määritettävä rakenteen rinnalla väärän vastaavuuden välttämiseksi (esim., iso, vähän kierretty lanka voi nostaa GSM:ää parantamatta lujuutta). Suorituskyvyn lukitsemiseksi, Yhdistä GSM selkeällä tiedolla: kuitupitoisuus, lankaluku/denier, kudonta/neulottu tyyppi, päättyy/poimii (kudotut) tai kulkutiheys (neuleita), ja viimeistelyvaatimukset. Vahvista sitten loppukäyttöön liittyvillä laboratoriotesteillä—hankausta (Martindale), repiä (Elmendorf), vetolujuus (nauhat / napata), pilaamista, ja sauman lipsahdus—koska korkeampi GSM tyypillisesti parantaa kulutuskestävyyttä ja repeytymistä, mutta voi silti epäonnistua saumoissa, jos rakenne on löysä tai viimeistely heikentää koheesiota. Ostajille, jotka tarvitsevat toistettavaa verhoa ja kestävyyttä koko tuotannossa, KK Fashion Exports voi auttaa kohdistamaan GSM-kohteet rakennusspesifikaatioihin ja varmistustestaukseen.

Yleisiä virheitä verrattaessa GSM:ää

Kun vertaa kangas GSM, yleisimmät virheet syntyvät siitä, että lukua käsitellään täydellisenä laatuindikaattorina ja vertaillaan eri testiolosuhteissa otettuja arvoja. GSM on vain massa neliömetriä kohti; se ei suoraan vahvista kestävyyttä, kattavuus, käsin tuntua, kutistumiskyky, tai maksaa. Vertaa aina GSM:ää kuitupitoisuuteen, lankamäärä, ommel/kudontatyyppi, viimeistely (esim., harjaus, haastaa oikeuteen, pinnoite), ja aiottuun loppukäyttöön.

Virheellisten vertailujen välttämiseksi, tarkkaile mittaus- ja määritysvirheitä, jotka vääristävät GSM-tuloksia:

  • Sekoitus "greige” vs valmis GSM: Viimeistelyprosessit (pesu, tiivistäminen, nostaminen, pinnoitteet) voi vaihtaa GSM:ää; määritellä ja vertailla samassa tuotantovaiheessa.
  • Kosteuden säätelyn huomioimatta jättäminen: Kankaan paino vaihtelee kosteuden mukaan; pyydä testausta vakioilmakehässä (yleensä 20± 2°C, 65 ± 4% RH) ja anna hoitoon aikaa ennen testausta.
  • Käytetään epätyypillistä näytekokoa tai liian vähän värimalleja: Pienet leikatut palat ja rajoitettu näytteenotto lisäävät virhettä; käytä GSM-leikkuria (yleensä 100 cm²) ja useita värimalleja leveyden/pituuden poikki vaihtelujen kaappaamiseksi.
  • Hämmentävä GSM paksuuden kanssa: Tilavampi neule voi tuntua paksummalta samassa GSM:ssä langan ja rakenteen vuoksi; tarkista paksuus (mm) ja tiheys/peitto tarvittaessa.
  • Erilaisten kangasrakenteiden vertailu: 180 GSM single jersey, lukitus, ja kudottu popliini käyttäytyvät eri tavalla; vertaa samalla rakenteella mielekästä vertailua varten.
  • Ei sanota suvaitsevaisuutta: Toimittajat tarvitsevat hyväksyttävän valikoiman (esim., ±5% tai ±10%); ilman sitä, lähetykset voivat epäonnistua tarkastuksessa, vaikka ne ovat kaupallisesti normaaleja.

Luotettavaan B2B-hankintaan ja laadunvalvontaan, määritä GSM testimenetelmällä ja -olosuhteilla (esim., ISO 3801 / ASTM D3776), kankaan tila (greige/valmis), suvaitsevaisuutta, ja onko vaatimus ennen pesua vai sen jälkeen (sisällytä tavallinen pesutesti, jos suorituskyvyllä on merkitystä). Jos tarvitset apua GSM-spesifikaatioiden yhteensovittamisessa rakentamisen kanssa, viimeistely, ja testausprotokollat ​​toimittajien kesken, KK Fashion Exports voi tukea näytteenoton ja dokumentoinnin johdonmukaisuutta.

FAQ

1) Mitä GSM-alueita voit tuottaa, ja kuinka tiukasti voit hallita GSM-toleranssia?

Vastaus: Pystymme valmistamaan kankaita laajalla GSM-spektrillä rakenteesta ja kuitutyypistä riippuen (yleisesti 80–600+ GSM). Normaali tuotannonohjaus tyypillisesti saavutetaan ±3–5% GSM-toleranssi erää kohden, tiukemmat toleranssit mahdollisia sopimuksen mukaan kriittisissä sovelluksissa. GSM:ää ohjataan lankamäärän avulla, päättyy/poimii (tai neulemittari), viimeistely/tiivistys, ja kosteushoito. Vahvistamme kautta ISO 3801 / ASTM D3776 näytteenotto ja raportoinnin keskiarvo, min/max, ja aran keskihajonnan.

2) Miten mittaat GSM:n—ennen viimeistelyä tai sen jälkeen—ja mitä standardeja/sertifikaatteja voit tarjota?

Vastaus: GSM voidaan määrittää ja mitata kreikkalainen (keskeneräinen) tai valmis—tukkumyyntiä varten suosittelemme sopimuksen tekemistä valmis GSM koska viimeistelyprosessit (hankausta, värjäys, harjaus, pinnoite, tiivistys, lämpöasetus) voi muuttaa massaa aluetta kohti. Tarjoamme testiraportteja mukautettuna ASTM D3776 tai ISO 3801, mukaan lukien näytteen käsittelyvaatimukset. Pyynnöstä, voimme antaa COA (Analyysitodistus) erää kohden ja tukea kolmannen osapuolen testausta (esim., SGS/Intertek).

3) Jos tarvitsemme kohde-GSM:ää, mitä vaihtoehtoja on GSM:n säätämiseksi muuttamatta kankaan kättä tai suorituskykyä?

Vastaus: GSM voidaan virittää useiden vipujen avulla, ja tyypillisesti ehdotamme ensin vähiten häiritsevää reittiä:

  • Rakenteelliset muutokset: säädä päitä/poimintoja, neulo silmukan pituus, tai ommeltiheyttä muuttaaksesi GSM:ää pitäen samalla lankatyypin yhtenäisenä.
  • Lanka vaihtuu: säädä lankojen lukumäärä tai kerros vastaamaan GSM:ää minimaalisella visuaalisella vaikutuksella.
  • Viimeistelysäätimet: tiivistys, kalenteriin, harjaus, nostaminen, pinnoite/laminointi voi lisätä tai vakauttaa GSM:ää, mutta se voi vaikuttaa käsiin, paksuus, ja hengittävyyttä.

Suosittelemme ratkaisua vaadittujen suorituskykymittareiden perusteella (kyynelten voimaa, opasiteetti, levittää, kutistuminen, hankausta, ilmanläpäisevyys).

4) Mikä on MOQ:si GSM:n määrittämiseen, ja voitko yhdistää olemassa olevan kangasnäytteen?

Vastaus: MOQ riippuu kankaan tyypistä, värjäys/painatusmenetelmä, ja värien määrä. Yhteisenä rakenteena:

  • Lab dipit / käsintehty / neulottu näytteenotto: saatavilla GSM- ja käsinsovitukseen.
  • Bulkki MOQ: tyypillisesti asetettu värin ja rakenteen mukaan (esim., yhdestä rullasta vähintään useisiin satoihin kg/metri).

Näytteiden yhteensovittamista varten, pyydämme a swatch (30–50 cm tai suurempi) ja kohdetiedot (valmis GSM, koostumus, leveys, väristandardi, kutistumisrajat). Voimme toimittaa esituotannon näytteen hyväksyntää varten ennen irtotavaraa.

5) Mitkä ovat tyypilliset toimitusajat ja toimitusehdot, ja voitko tarjota mukautettuja etikettejä ja rullamerkintöjä, jotka sisältävät GSM:n?

Vastaus: Tyypilliset aikajanat (vaihtelevat vuodenajan ja kapasiteetin mukaan):

  • Näytteenotto: ~5–15 päivää kehityksen monimutkaisuudesta riippuen.
  • Bulkkituotanto: ~15–35 päivää PP-näytteen ja materiaalien hyväksymisen jälkeen.

Tuemme tavallisia toimitusehtoja (EXW/FOB/CIF/DDP määränpäästä ja mieltymyksistäsi riippuen) ja voi neuvoa optimaalista pakkausta GSM-vakauden varmistamiseksi (kosteuden hallinta, rullan kovuus, poly-kääre). Räätälöinti on saatavilla, mukaan lukien:

  • Rullatarrat/etiketit: GSM, leveys, koostumus, erän numero, värikoodi, rullan pituus/paino.
  • Pahvi/paali merkinnät ja viivakoodit (EAN/UPC), tarvittaessa.
  • Yksityinen merkintä ja asiakirjojen mukauttaminen (pakkausluettelo, COA, testiraportit).

Näkemyksiä ja johtopäätöksiä

Kankaan GSM:n ymmärtäminen on olennaista tietoisen tekemisen kannalta, teknisesti järkeviä päätöksiä koko suunnittelussa, hankinta, ja tuotanto. Yhdistämällä GSM kuitutyyppiin, langan rakenne, kangasrakenne, ja viimeistely, voit paremmin ennustaa tärkeimmät suoritustulokset—kuten verho, opasiteetti, kestävyys, hengittävyys, ja mittavakaus—ennen kuin sitoudut näytteenottoon tai joukkotilauksiin.
n
Viimeisenä tarkistuspisteenä, Käsittele GSM:ää kontrolloituna eritelmänä pikemminkin kuin erillisenä laadun indikaattorina. Varmista aina testimenetelmä ja ilmastointivaatimukset (esim., ISO/ASTM-menettelyt), määrittele hyväksyttävät toleranssit, ja arvioi GSM:ää liittyvien parametrien, kuten paksuuden, ohella, ommel/kudontatiheys, ja viimeistelyefektit. Näillä käytännöillä, GSM:stä tulee luotettava, vertailukelpoinen mittari, joka tukee yhdenmukaista tuotteen suorituskykyä ja vähentää riskiä kehityksestä tuotantoon.


From a GSM figure to a costed sample

A GSM specification is only useful if a factory will hold it, so here is the manufacturer behind this guide. KK Fashion Exports on valmistanut ja vienyt Noidasta, Intiasta lähtien 2003, ja on vienyt yli 4 miljoona kappaletta ostajille 27 maissa ja alueilla — woven and knitted, garments and accessories, which is why the ranges set out above cover both.

Production begins from 100 kappaletta tyyliin, tyypillisesti 300 väriä kohti, ja vähimmäistilausmäärä -sivumme sets out how a target GSM carries across a colour card. Where your sourcing team needs the social-compliance file before anything is cut, olemme suorittaneet kahdeksan SMETA-auditointia välillä 2017 ja tammikuuta 2026, 4-Pillerit, tarkastanut URS Verification Private Limited, ja sertifikaatit ja vaatimustenmukaisuus lists the audit years, the audit body and the reports we can send you.

Yhteistyökumppani KK Fashion Exportsin kanssa

Etsitkö luotettavaa valmistajaa Intiasta seuraavaa mallistoasi varten? Olemme erikoistuneet korkealaatuisiin vaatteisiin, kuten räätälöityjä naisten vaatteita, tukku-puuvillahuivit, ja mukautettuja lisävarusteita alhaisilla MOQ-arvoilla ja maailmanlaajuisilla toimituksilla.

Viemme maailmanlaajuisesti: USA, Euroopassa, Australia, Arabiemiirikunnat.

Jätä kommentti

Tämä sivusto käyttää Akismetiä roskapostin vähentämiseen. Katso, miten kommenttitietojasi käsitellään.